Nasze projekty będą dotyczyć w pierwszej kolejności stworzenia bazy badawczej w oparciu o kompleks budynków położonych w pobliżu dużego miasta (np. Wrocławia) w skład którego będą wchodzić laboratoria, prototypownie, warsztaty oraz sale seminaryjne i pomieszczenia biurowe.

Ze względu na charakter badań, będziemy starali się wdrożyć nowoczesny system ochrony oparty na wiedzy z zakresu zarządzania bezpieczeństwem.

Równolegle chcemy rozpocząć rekrutację naukowców i specjalistów. Ważne jest dla nas by potrafili współpracować i potrafili oderwać się od złych nawyków wykształconych na polskich uczelniach. Dla nas nie publikacje będą istotne, lecz kompletny system czy strategia walki, ewentualnie konkretne nowe urządzenie wspierające obronność.

Budżet wymagany do stworzenia ITZ oceniamy wstępnie na 600 mln złotych, z czego większość to koszty projektowe, budowy i wyposażenia laboratoriów a reszta to koszty wynagrodzeń pracowników. Kwota ta jest kwotą zoptymalizowaną do możliwości polskiej gospodarki. Budżet w wersji „plus” to aż 3 razy tyle: 1,8 mld złotych. Kwota taka zapewniłaby nam możliwość wyposażenia w najnowszy sprzęt analityczny oraz wyposażenie laboratoriów w najlepszy możliwy sprzęt z jednoczesnym utworzeniem różnego rodzaju zaawansowanych instalacji ćwerćtechnicznych do uzyskiwania niezbędnych półproduktów do badań oraz zaawansowanych warsztatów, które miałby możliwość krótkoseryjnych produkcji na potrzeby testów poligonowych.

ITZ może działać w różnych formach prawnych:
1) Prywatna (lub prywatno-państwowa) spółka kapitałowa
2) Fundacja
3) Państwowy instytut badawczy pod nadzorem MON

Wydaje się, że ze względu na postawione zadania i misję najlepszą formą działania byłaby spółka z ewentualnym udziałem Skarbu Państwa lub fundacja korzystająca z funduszy państwowych i prywatnych, niewykluczających komercjalizacji rozwiązań przemysłowych (fundacja mogłaby zakładać spółki kapitałowe z inwestorami, którzy zainwestowaliby w badania technologiczne). Fundusze prywatne nie musiałby więc być wyłącznie darowiznami, mogłyby być inwestycją, która mogłaby inwestorowi przynosić wymierne korzyści.
Zarówno spółka kapitałowa jak i fundacja, mogą prowadzić nie tylko działalność naukową, ale także produkcyjną, która może przynosić spore korzyści a docelowo może stać się zalążkiem spółki typu spin-off.

Jako ludzie nastawieni na osiąganie długofalowego celu, także kwestie działalności Instytutu będziemy postrzegać przez pryzmat skuteczności